Till umu.se

Personal

Här presenteras Institutionens anställda i personalkatalogen.

DocenterProfessorervid Medicinska fakulteten

Personal

Sortera på:   Namn  sorteringsordning   Befattning  sorteringsordning

Almersson, Lars

Överläkare


Alvehus, Malin

Övrig/annan befattning

malin.alvehus@medicin.umu.se

E-post


Andersson, Jonas

Läkare

+46 90 785 00 00

jonas.andersson@medicin.umu.se

E-post


Andersson, Therese

Doktorand

therese.m.andersson@medicin.umu.se

E-post


Arnesjö, Inger

Forskningssköterska

+46 90 785 21 94

inger.arnesjo@medicin.umu.se

E-post


Asplund, Kjell

Professor emeritus

+46 70 573 22 81

kjell.asplund@branneriet.se

E-post


Back, Stina

Administratör, studie

+46 90 786 69 75

+46 90 785 67 75

stina.back@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Backlund, Maria

Forskningssköterska

+46 90 785 39 52

maria.backlund@medicin.umu.se

E-post


Backlund, Rolf

Forskningssköterska

rolf.backlund@medicin.umu.se

E-post


Bajraktari, Gani

Forskarstuderande

gani.bajraktari@medicin.umu.se

E-post


Bengtsson, Christine

Universitetslektor/överläkare

christine.bengtsson@medicin.umu.se

E-post


Berglund, Elisabeth

Doktorand

elisabeth.berglund2@lvn.se

E-post


Bergman, Frida

Doktorand

+46 90 785 26 53

frida.bergman@medicin.umu.se

E-post


Björklund, Fredrik

Läkare

+46 73 808 74 02

fredrik.bjorklund@jll.se

E-post


Blomberg, Anders

Professor/överläkare

+46 90 785 22 34

anders.blomberg@lung.umu.se

E-post


Blomqvist, Caroline

Doktorand

+46 90 786 76 32

+46 90 785 13 26

caroline.blomquist@emg.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Boles, Usama

Doktorand


Boman, Kurt

Professor, senior

+46 910 77 10 00

kurt.boman@medicin.umu.se

E-post


Bosson, Jenny

Läkare

+46 90 785 00 00

jenny.bosson@lung.umu.se

E-post


Brunström, Mattias

Doktorand

Mattias.Brunstrom@medicin.umu.se

E-post


Bråndal, Anna

Övrig/annan befattning

+46 90 785 00 00

anna.brandal@medicin.umu.se

E-post


Buren, Jonas

Forskarassistent

+46 90 786 65 60

+46 90 785 31 72

jonas.buren@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Carlberg, Bo

Universitetslektor/överläkare

+46 90 786 70 93

bo.carlberg@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Charisopoulou, Dafni

Forskarstuderande

dafniharis@outlook.com

E-post


Chorell, Elin

Forskningsingenjör, förste

+46 90 785 13 26

elin.chorell@medicin.umu.se

E-post


Dahl Harr, Kristina

Administratör, studie

+46 90 785 28 22

Kristina.Dahl.Harr@medicin.umu.se

E-post


Dahlqvist, Per

Universitetslektor, biträdande/specialistläkare

+46 90 785 33 90

per.dahlqvist@medicin.umu.se

E-post


Danielsson, Åke

Professor emeritus

+46 90 785 00 00

ake.danielsson@medicin.umu.se

E-post


Danielsson Borssén, Åsa

Doktorand

+46 90 785 00 00

asa.danielsson.borssen@medicin.umu.se

E-post


Deshpande, Parag

Forskningsassistent, förste

+46 90 786 88 35

parag.deshpande@dh.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Eliasson, Mats

Professor, adjungerad

+46 920 28 20 00

mats.eliasson@nll.se

E-post


Engström Laurent, Anna Margareta

Professor/överläkare

+46 90 785 00 00

anna.engstrom-laurent@medicin.umu.se

E-post


Eriksson, Kristina

Laboratorieassistent

+46 90 785 13 27

kristina.eriksson@medicin.umu.se

E-post


Eriksson, Peter

Överläkare

+46 90 785 00 00

peter.eriksson@medicin.umu.se

E-post


Flores Garcia, Ruben

Överläkare

+46 90 785 00 00

ruben.flores@medicin.umu.se

E-post


Forsberg, Ulf

Läkare

ulf.forsberg@vll.se

E-post


Frank, Lotta

Övrig/annan befattning

lotta.frank@ltu.se

E-post


Franks, Paul

Gästforskare

+46 90 785 33 54

paul.franks@medicin.umu.se

E-post


Fureman, Håkan

Läkare


Ghatnekar, Ola

Doktorand

og@ihe.se

E-post


Gibson, Magnus

Läkare


Glader, Eva-Lotta

Läkare

eva-lotta.glader@medicin.umu.se

E-post


Gradmark, Anna

Läkare

anna.gradmark@medicin.umu.se

E-post


Grzymala-Lubanski, Bartosz

Doktorand

bartlubanski@gmail.com

E-post


Gustafson, Torbjörn

Överläkare

Torbjorn.Gustafson@vll.se

E-post


Gustafsson, Ulf

Biomedicinsk analytiker

ulf.gustafsson@medicin.umu.se

E-post


Gustavsson, Sandra

Forskarstuderande

sandra.gustavsson@medicin.umu.se

E-post


Hedelin, Rikard

Läkare

+46 90 785 00 00

rikard.hedelin@medicin.umu.se

E-post


Hedström, Magnus

Överläkare

+46 90 785 00 00

magnus.hedstrom@medicin.umu.se

E-post


Hellman, Urban

Forskningsingenjör, förste

urban.hellman@medicin.umu.se

E-post


Henein, Michael

Professor/överläkare

+46 90 785 14 31

michael.henein@medicin.umu.se

E-post


Hernestål-Boman, Jenny

Forskningsassistent

jenny.hernestal-boman@medicin.umu.se

E-post


Hillörn, Valter

Överläkare

valter.hillorn@medicin.umu.se

E-post


Holmberg, Benny

Läkare

benny.holmberg@vll.se

E-post


Hu, Xiaolei

Läkare

+46 90 785 17 20

xiaolei.hu@medicin.umu.se

E-post


Hägg, Erik

Läkare

+46 90 785 00 00

erik.hagg@medicin.umu.se

E-post


Ibrahimi, Pranvera

Forskarstuderande

Pranvera.Ibrahimi@medicin.umu.se

E-post


Irevall, Anna-Lotta

Doktorand

Anna-Lotta.Irewall@medicin.umu.se

E-post


Ivarsson, Per

Systemadministratör

+46 90 786 70 43

+46 90 785 87 81

per.ivarsson@medicin.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Jakobsson, Stina

Doktorand

stja0012@student.umu.se

E-post


Jansson, Jan-Håkan

Professor, adjungerad

janhakan.jansson@vll.se

E-post


Jashari, Fisnik

Forskarstuderande

Fisnik.Jashari@medicin.umu.se

E-post


Jashari, Haki

Forskarstuderande


Jensen, Steen

Överläkare

steen.jensen@medicin.umu.se

E-post


Johansson, Bengt

Universitetslektor/överläkare

bengt.johansson@medicin.umu.se

E-post

Överläkare

+46 90 785 00 00

bengt.johansson@medicin.umu.se

E-post

Johansson, Catrin

Assistent

+46 90 785 37 60

catrin.johansson@medicin.umu.se

E-post


Johansson, Lars

Överläkare

lars.a.johansson@medicin.umu.se

E-post


Johansson, Lars

Universitetslektor, adjungerad

lars.g.johansson@medicin.umu.se

E-post

Överläkare

lars.g.johansson@medicin.umu.se

E-post

Johnson, Owe

Överläkare

+46 90 785 14 08

owe.johnson@medicin.umu.se

E-post


Jonsson, Fredrik

Statistiker

+46 90 785 87 84

fredrik.jonsson@medicin.umu.se

E-post


Karaye, Kamilu

Doktorand


Karling, Pontus

Överläkare

+46 90 785 00 00

pontus.karling@vll.se

E-post


Karlsson, Eva

Administratör, ekonomi

+46 90 785 14 01

eva.karlsson@medicin.umu.se

E-post


Kokkonen, Heidi

Forskningsingenjör, förste

+46 90 785 22 92

heidi.kokkonen@medicin.umu.se

E-post


Koulaouzidis, George

Doktorand


Larsson, Lena

Forskarstuderande

+46 90 785 12 74

lealon03@student.umu.se

E-post


Lind, Marcus

Läkare

marcus.lind@vll.se

E-post


Lindberg, Anne

Universitetslektor/överläkare

anne.lindberg@medicin.umu.se

E-post


Lindmark, Stina

Läkare

+46 90 785 00 00

stina.lindmark@medicin.umu.se

E-post


Lindqvist, Per

Forskare

+46 90 785 19 65

per.lindqvist@medicin.umu.se

E-post


Linghult, Solveig

Biomedicinsk analytiker

+46 90 785 17 68

solveig.linghult@medicin.umu.se

E-post


Ljungberg, Johan

Överläkare

johan.ljungberg@vll.se

E-post


Lundberg, Lennart

Överläkare

Lennart.di.Lundberg@vll.se

E-post


Lundblad, Dan

Universitetslektor/överläkare

dan.lundblad@nll.se

E-post


Lundgren, David

Läkare

David.Lundgren@vll.se

E-post


Lundgren, Hans-Erik

Forskningssköterska

hans-erik.lundgren@medicin.umu.se

E-post


Lundström, Ann-Britt

Laboratorieassistent

+46 90 785 17 63

ann-britt.lundstrom@lung.umu.se

E-post


Lundström, Ola

Läkare


Mahmood, Dana

Läkare

dana.mahmood@medicin.umu.se

E-post


Mattsson, Cecilia

Överläkare

+46 90 785 33 90

cecilia.mattsson@medicin.umu.se

E-post


Mellberg, Caroline

Doktorand

+46 90 785 12 74

caroline.mellberg@medicin.umu.se

E-post


Mooe, Thomas

Universitetslektor/överläkare

thomas.mooe@medicin.umu.se

E-post


Mörner, Stellan

Universitetslektor/överläkare (tjänstledig)

stellan.morner@medicin.umu.se

E-post


Mörtzell, Monica

Överläkare

+46 90 785 00 00

Monika.Mortzell@medicin.umu.se

E-post


Nicoll, Rachel

Doktorand

rachel.nicoll@medicin.umu.se

E-post


Nilsson, Johan

Överläkare

+46 90 785 00 00

johan.nilsson@medicin.umu.se

E-post


Nilsson, Lars

Läkare

+46 90 785 00 00

lars.nilsson@medicin.umu.se

E-post


Nilsson, Ulf

Doktorand

+46 90 785 12 74

ulf.nilsson@medicin.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nordlund, Eva

Övrig/annan befattning

eva.nordlund@ltu.se

E-post


Norgren, Nina

Forskningsassistent

+46 90 785 44 83

nina.norgren@medicin.umu.se

E-post


Näslund, Tobias

Samordnare, ekonomi

+46 90 785 19 64

tobias.naslund@medicin.umu.se

E-post


Näslund, Ulf

Professor, adjungerad

ulf.naslund@medicin.umu.se

E-post


Olofsson, Mona

Doktorand

mona.olofsson@vll.se

E-post


Olsson, Karin

Forskningssköterska

+46 90 785 36 06

karin.olsson@vll.se

E-post


Olsson, Malin

Postdoktor

+46 90 785 16 21

malin.olsson@medicin.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Olsson, Tommy

Professor/överläkare

+46 90 785 18 45

tommy.olsson@medicin.umu.se

E-post


Ott, Michael

Läkare

+46 90 785 00 00

michael.ott@vll.se

E-post


Ottander, Per

Överläkare

per.ottander@medicin.umu.se

E-post


Otten, Julia

Läkare

julia.otten@medicin.umu.se

E-post


Pennlert, Johanna

Forskarstuderande

johanna.pennlert@medicin.umu.se

E-post


Peterson, Jonas

Överläkare

+46 90 785 00 00

jonas.peterson@medicin.umu.se

E-post


Pilebro, Björn

Forskarstuderande

+46 90 785 00 00

bjorn.pilebro@medicin.umu.se

E-post


Pourazar, Jamshid

Forskningsingenjör, förste

+46 90 785 17 63

jamshid.pourazar@lung.umu.se

E-post


Rantapää-Dahlqvist, Solbritt

Professor/överläkare

+46 90 785 17 29

solbritt.rantapaa.dahlqvist@medicin.umu.se

E-post


Rautio, Aslak

Forskarstuderande

aslak.rautio@medicin.umu.se

E-post


Ring, Camilla

Forskningssköterska

+46 90 785 43 90

camilla.ring@medicin.umu.se

E-post


Rinnström, Daniel

Doktorand

dan_r_82@hotmail.com

E-post


Rosenqvist, Kerstin

Administratör, institution

+46 90 785 26 52

kerstin.rosenqvist@medicin.umu.se

E-post


Rönn, Folke

Överläkare

folke.ronn@vll.se

E-post


Sandberg, Camilla

Doktorand

+46 90 785 00 00

camilla.sandberg@medicin.umu.se

E-post


Sandberg, Susanne

Dietist

+46 90 785 32 37

suesag76@student.umu.se

E-post


Sandén, Per

Doktorand

per.sanden@lvn.se

E-post


Sandström, Anette

Doktorand

+46 90 785 00 00

Anette.Sandstrom@vll.se

E-post


Sandström, Thomas

Professor/överläkare

+46 90 785 25 16

thomas.sandstrom@lung.umu.se

E-post


Sawalha, Sami

Doktorand

samisawalha@yahoo.com

E-post


Schyllert, Christian

Forskarstuderande

christianschyllert@gmail.com

E-post


Sehlstedt, Maria

Forskningsingenjör, förste

+46 90 785 00 00

maria.sehlstedt@lung.umu.se

E-post


Simonyte, Kotryna

Forskningsassistent, förste

+46 90 785 13 39

kotryna.simonyte@medicin.umu.se

E-post

Post doc

+46 90 785 13 39

kotryna.simonyte@medicin.umu.se

E-post

Själander, Anders

Universitetslektor/överläkare

anders.sjalander@medicin.umu.se

E-post


Själander, Sara

Doktorand

sara.sjalander@lvn.se

E-post


Sjöström, Lars-Göran

Överläkare

+46 90 785 00 00

lars-goran.sjostrom@medicin.umu.se

E-post


Skagerlind, Malin

Doktorand

malin.skagerlind@medicin.umu.se

E-post


Skoglund Larsson, Linn

Läkare

+46 90 785 00 00

linn.skoglund.larsson@medicin.umu.se

E-post


Sohlberg, Mikaela

Läkare

+46 90 785 00 00

mikaela.sohlberg@medicin.umu.se

E-post


Stecksén, Anna

Doktorand

+46 90 785 12 74

anna.stecksen@medicin.umu.se

E-post


Stegmayr, Bernd

Professor, adjungerad

+46 90 785 00 00

bernd.stegmayr@medicin.umu.se

E-post


Stegmayr, Birgitta

Föreståndare

+46 90 785 87 82

birgitta.stegmayr@medicin.umu.se

E-post


Stenfors, Nikolai

Universitetslektor/överläkare

nikolai.stenfors@medicin.umu.se

E-post


Stomby, Andreas

Doktorand

+46 90 785 19 65

andreas.stomby@medicin.umu.se

E-post


Suhr, Ole

Professor, adjungerad

ole.suhr@medicin.umu.se

E-post


Sundholm, Carola

Samordnare, projekt

+46 90 785 36 89

carola.sundholm@medicin.umu.se

E-post


Sundström, Björn

Postdoktor

bjorn.sundstrom@medicin.umu.se

E-post


Söderberg, Stefan

Universitetslektor/överläkare

stefan.soderberg@medicin.umu.se

E-post


Söderström, Ingegerd

Seniorkonsult

+46 90 785 44 08

ingegerd.soderstrom@medicin.umu.se

E-post


Tjernqvist, Marie

Administratör

+46 910 77 11 60

Marie.Tjernqvist@vll.se

E-post


Wahlin, Bengt

Forskarstuderande

+46 90 785 00 00

bengt.wahlin@medicin.umu.se

E-post


Wahlström, Viktoria

Samordnare, projekt

+46 90 785 26 53

viktoria.wahlstrom@medicin.umu.se

E-post


Waldenström, Anders

Professor emeritus

+46 90 785 38 92

anders.waldenstrom@medicin.umu.se

E-post


Wallvik, Jonas

Universitetslektor/överläkare

jonas.wallvik@medicin.umu.se

E-post


Vanoli, Davide

Doktorand

+46 90 785 00 00

davide.vanoli@medicin.umu.se

E-post


Werner, Mårten

Överläkare

+46 90 785 00 00

marten.werner@medicin.umu.se

E-post

Överläkare

+46 90 785 00 00

marten.werner@medicin.umu.se

E-post

Wester, Per

Professor/överläkare

+46 90 785 25 84

per.wester@medicin.umu.se

E-post


Wiklund, Per-Gunnar

Överläkare

+46 90 785 00 00

pg.wiklund@medicin.umu.se

E-post


Wixner, Jonas

Doktorand

+46 90 785 00 00

jonas.wixner@vll.se

E-post


Wållberg-Jonsson, Solveig

Professor/överläkare

+46 90 785 16 77

solveig.wallberg.jonsson@medicin.umu.se

E-post


Ädelroth, Ellinor

Professor emerita

+46 90 785 12 74

ellinor.adelroth@lung.umu.se

E-post


Ärlestig, Lisbeth

Forskningsingenjör, förste

+46 90 785 22 92

lisbeth.arlestig@medicin.umu.se

E-post


Östberg, Sascha

Övrig/annan befattning

sascha.ostberg@medicin.umu.se

E-post



Kontaktinformation

Institutionen för folkhälsa och klinisk medicin
Norrlands universitetssjukhus
901 87 Umeå 

Besöksadress
Norrlands universitetssjukhus, byggnad 9B

Tel:  090-785 29 31

Fax:  090-13 89 77

Kontaktformulär

Prefekt

Lars Weinehall
Epidemiologi och global hälsa
Tel: 090-785 29 31