Till umu.se

Personal

Här presenteras Institutionens anställda i personalkatalogen.

DocenterProfessorervid Medicinska fakulteten

Personal

Sortera på:   Namn  sorteringsordning   Befattning  sorteringsordning

Ahmed, Osama

Doktorand

friendvet@hotmail.com

E-post


Bergstén, Sabina

Administratör, studie (tjänstledig)

sabina.bergsten@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Björklund Olofsson, Lena

Samordnare, projekt

+46 90 786 54 25

lena.bjorklund@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Blomstedt, Yulia

Forskare

+46 90 786 59 57

Yulia.Blomstedt@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Bogseth, Helena

Övrig/annan befattning

helena.bogseth@vll.se

E-post


Byass, Peter

Professor

+46 90 786 51 41

+44 771 1077808

+46 76 787 30 07

peter.byass@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Coe, Anna-Britt

Forskningsingenjör, förste

+46 90 786 79 64

+46 90 785 12 13

anna-britt.coe@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Collinson, Mark

Gästforskare

Mark.Collinson@wits.ac.za

E-post


Cordoba, Juan Antonio

Doktorand

anecordoba@yahoo.es

E-post


Crowe, Jennifer

Doktorand

jencrowe7@hotmail.com

E-post

Ta kontakt via Lync


Daerga, Laila

Doktorand

laila.daerga@vll.se

E-post


Dahlblom, Kjerstin

Forskningsassistent, förste

+46 90 786 51 52

+46 90 785 29 28

kjerstin.dahlblom@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Dapi Nzefa, Leonie

Doktorand

+46 90 785 24 96

dapileo@hotmail.com

E-post


Edin, Kerstin

Forskare

+46 90 786 92 55

kerstin.edin@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Edvardsson, Berit

Doktorand

+46 90 785 29 32

berit.edvardsson@epiph.umu.se

E-post


Edvardsson, Kristina

Övrig/annan befattning

+46 90 785 33 48

kristina.edvardsson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Egondi, Thaddaeus Wandera

Doktorand

tegondi@aphrc.org

E-post


Ekholm, Andreas

Samordnare, ekonomi

+46 90 786 70 78

+46 90 785 13 46

andreas.ekholm@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Emmelin, Maria

Gästforskare

maria.emmelin@med.lu.se

E-post


Eriksson, Malin

Universitetslektor

+46 90 785 33 46

malin.eriksson@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Eurenius, Eva

Forskare

+46 910 77 18 74

Eva.eurenius@epiph.umu.se

E-post


Ferm, Martin

Övrig/annan befattning

martin.ferm@vll.se

E-post


Forouzan, Setareh

Doktorand

as_forouzan_2000@yahoo.com

E-post


Furberg, Maria

Doktorand

maria.furberg@climi.umu.se

E-post


Gaitonde, Rakhal

Doktorand

rakhal.gaitonde@gmail.com

E-post


Gangane, Nitin

Doktorand

nitingangane@rediffmail.com

E-post


Gebrehiwet, Tesfay

Doktorand

tesfig@yahoo.com

E-post


Goicolea, Isabel

Forskare

isabel.goicolea@epiph.umu.se

E-post


Granlund, Lena

Doktorand

+46 90 785 33 43

lena.granlund@vll.se

E-post


Hansson, Jonas

Doktorand

+46 90 786 55 72

+46 90 785 29 21

jonas.hansson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Harju, Ulrika

Administratör, institution

+46 90 786 51 79

+46 90 785 29 74

ulrika.harju@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hayati, Elli

Doktorand

ellihayati@yahoo.com

E-post


Hedlund, Christina

Doktorand

christina.hedlund@climi.umu.se

E-post


Helmersson, Jing

Doktorand

+46 90 785 29 35

jing.helmersson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hernandez, Alison

Doktorand

+46 90 785 33 48

Alison.Hernandez@epiph.umu.se

E-post


Hii, Yien Ling

Forskare

+46 90 785 33 48

yili0003@student.umu.se

E-post

Forskningsingenjör, förste

+46 90 785 33 48

yili0003@student.umu.se

E-post

Hirve, Siddhivinayak

Doktorand

sidbela@vsnl.com

E-post


Holmberg, Henrik

Gästlärare

henrik.holmberg@vll.se

E-post


Hulten, Kerstin

Doktorand

kerstin@kerstinhulten.se

E-post


Hurtig, Anna-Karin

Professor

+46 90 785 11 64

anna-karin.hurtig@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Högberg, Ulf

Gästforskare

ulf.hogberg@kbh.uu.se

E-post


Höög, Elisabet

Doktorand

+46 90 785 12 12

elisabet.hoog@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ingole, Vijendra

Doktorand

vijendra.ingole@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ivarsson, Anneli

Universitetslektor/överläkare

+46 90 786 51 86

+46 90 785 33 44

+46 70 355 77 46

anneli.ivarsson@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Janlert, Urban

Professor, senior

+46 90 785 27 31

+46 90 785 71 90

urban.janlert@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Jat, Tej Ram

Doktorand

jattejram@yahoo.co.in

E-post


Joffer, Junia

Doktorand

Junia.joffer@ltdalarna.se

E-post


Johansson, Helene

Forskningsassistent, förste

+46 90 786 70 69

helene.johansson@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Johansson, Karin

Samordnare, administrativ

+46 90 786 55 11

+46 90 785 27 69

karin.johansson@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Jonzon, Robert

Doktorand

robert.jonzon@gmail.com

E-post


Kahn, Kathleen

Gästforskare

kathleen.kahn@wits.ac.za

E-post


Kardakis, Therese

Doktorand

therese.kardakis@ki.se

E-post


Karhina, Kateryna

Doktorand

kaka0066@student.umu.se

E-post


Khatami, Alireza

Doktorand

alirezakhatami1970@yahoo.com

E-post


Kien, Vu Duy

Doktorand

duykien_chsr@hmu.edu.vn

E-post


Kinsman, John

Forskare

+46 90 786 91 76

+46 90 785 26 13

john.kinsman@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Kjellström, Tord

Forskare

tord.kjellstrom@epiph.umu.se

E-post


Larsson, Viveca

Doktorand

viveca.larsson@nhv.se

E-post


Lindholm, Lars

Professor

+46 90 785 29 34

lars.lindholm@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindkvist, Marie

Universitetslektor

+46 90 786 61 04

+46 90 785 33 46

marie.lindkvist@stat.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindvall, Kristina

Postdoktor

+46 90 785 27 43

kristina.lindvall@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lobo, Lubin

Doktorand

lubin.lobo@folkhalsomyndigheten.se

E-post


Lodwika, Veronika

Administratör, studie

+46 90 786 55 22

+46 90 785 29 30

veronika.lodwika@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lohr, Wolfgang

Datasamordnare

+46 90 786 52 05

+46 90 785 13 33

wolfgang.lohr@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lucas, Rebekah

Postdoktor

rebekah.lucas@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lundgren, Anna

Doktorand

anna.lundgren@epiph.umu.se

E-post


Lusey, Hendrew

Doktorand

hendrewlusey@yahoo.fr

E-post


Löfgren, Curt

Universitetslektor

+46 90 785 33 47

curt.lofgren@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Löfroth, Emil

Doktorand

elofroth@se.imshealth.com

E-post


Lönnberg, Göran

Statistiker

+46 90 786 90 33

goran.lonnberg@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Mahiti, Gladys

Doktorand

gmahiti@yahoo.com

E-post


Maquibar Landa, Amaia

Doktorand

maquiland77@hotmail.com

E-post


Mee, Paul

Doktorand

paul.mee@agincourt.co.za

E-post


Mkoka, Dickson

Doktorand

mkokamalinga@yahoo.co.uk

E-post


Modh, Sandra

Postdoktor

+46 90 786 55 50

sandra.modh@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Mosquera Mendez, Paola

Doktorand

paolamosquera@gmail.com

E-post


Muindi, Francisca Kanyiva

Doktorand

kmuindi@aphrc.org

E-post


Mustonen, Lena

Administratör, institution

+46 90 786 52 10

+46 90 785 29 33

lena.mustonen@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Myleus, Anna

Postdoktor

+46 90 786 57 92

anna.myleus@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Namatovu, Fredinah

Doktorand

+46 90 786 58 77

fredinah.namatovu@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Neumann, Anne

Doktorand

Anne.Neumann@uniklinikum-dresden.de

E-post


Ng, Nawi

Universitetslektor

+46 90 786 63 93

+46 90 785 29 29

Nawi.Ng@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nilsson, Maria

Forskare

+46 90 786 52 19

+46 90 785 71 94

maria.nilsson@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nkulu Kalengayi, Faustine

Forskningsassistent, förste

+46 90 785 12 12

Faustine.Nkulu@epiph.umu.se

E-post


Norberg, Margareta

Universitetslektor, adjungerad

+46 90 786 55 44

+46 90 785 33 43

margareta.norberg@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nordin, Per

Doktorand

per.nordin@skaraborg-institute.se

E-post


Nordström, Annika

Universitetslektor, adjungerad

+46 72 526 58 32

annika.nordstrom@epiph.umu.se

E-post


Nordyke, Katrina

Forskningsassistent, förste

+46 90 785 12 10

katrina.nordyke@epiph.umu.se

E-post


Norström, Fredrik

Postdoktor

+46 90 786 56 29

fredrik.norstrom@epiph.umu.se

E-post

Statistiker (tjänstledig)

+46 90 786 56 29

fredrik.norstrom@epiph.umu.se

E-post

Nuru, Hassen Mohammed

Doktorand

hnuru67@yahoo.com

E-post


Nyström, Lennarth

Universitetslektor, senior

+46 90 786 97 93

lennarth.nystrom@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nyström, Monica

Universitetslektor

monica.nystrom@ki.se

E-post


Näslund, Carolina

Administratör, studie

+46 90 786 52 46

+46 90 785 29 74

carolina.naslund@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Obando Medina, Claudia

Post doc

oclamedina@gmail.com

E-post


Petersen, Solveig

Forskare

+46 70 392 52 10

solveig.petersen@pediatri.umu.se

E-post


Preet, Raman

Samordnare, forskning

+46 90 786 52 21

+46 90 785 68 33

+46 72 706 13 65

raman.preet@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Pujilestari, Utamie

Doktorand

aishaa_82@yahoo.com

E-post


Pulkki-Brännström, Anni-Maria

Forskningsassistent, förste

+46 90 785 12 13

a.pulkki-brannstrom@epiph.umu.se

E-post


Quam, Mikkel

Projektassistent

mikkel.quam@gmail.com

E-post

Ta kontakt via Lync


Ramadona, Aditya Lia

Doktorand

alramadona@ugm.ac.id

E-post


Randell, Eva

Doktorand

era@du.se

E-post


Randive, Bharat

Doktorand

bharatsarika2005@gmail.com

E-post


Renhorn, Karl-Erik

Samordnare, forskning

+46 90 786 93 78

+46 90 785 13 28

karl-erik.renhorn@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Rocklöv, Joacim

Universitetslektor

+46 90 786 55 55

+46 90 785 12 95

joacim.rocklov@envmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Rosén, Anna

Forskare

anna.rosen@epiph.umu.se

E-post


Sahlen, Klas-Göran

Forskare

+46 90 786 63 58

+46 90 785 13 91

klasse.sahlen@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Salazar Torres, Virgilio Mariano

Postdoktor

+46 90 785 13 33

mariano.salazar@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


San Sebastian Chasco, Miguel

Universitetslektor

+46 90 785 12 09

miguel.sansebastian@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Santosa, Ailiana

Doktorand

+46 90 785 27 04

ailiana.santosa@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Schröders, Julia

Projektassistent

julia1.schroders@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Schumann, Barbara

Forskare

+46 90 786 62 42

+46 90 785 13 33

barbara.schumann@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Scribani, Melissa

Doktorand

melissa.scribani@bassett.org

E-post


Sewe, Maquines Odhiambo

Doktorand

msewe@kemricdc.org

E-post

Ta kontakt via Lync


Stenberg, Berndt

Professor/överläkare

+46 90 785 20 57

+46 90 785 13 91

berndt.stenberg@dermven.umu.se

E-post


Stenling, Anna

Doktorand (tjänstledig)

anna.stenling@epiph.umu.se

E-post


Stenlund, Hans

Universitetslektor, senior

hans.stenlund@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Stewart Williams, Jennifer

Forskningsingenjör, förste

Jennifer.stewart.williams@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Strömsten, Lotta

Postdoktor

+46 90 786 78 85

lotta.stromsten@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sundberg, Linda

Doktorand

+46 90 785 33 48

linda.sundberg@epiph.umu.se

E-post


Sundqvist, Johanna

Doktorand

+46 90 785 29 21

+46 90 785 29 21

johanna.sundqvist@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sörlin, Ann

Forskare

+46 90 786 92 38

ann.sorlin@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Tetui, Moses

Doktorand

tetuimoses@gmail.com

E-post


Trang, Phan Minh

Doktorand

tranghealth@gmail.com

E-post


Vaezghasemi, Masoud

Doktorand

+46 76 131 25 26

masoud.vaezghasemi@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Wagner, Ryan

Doktorand

ryan.wagner@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Waldau Wiechel, Susanne

Doktorand

suwa0009@student.umu.se

E-post


Wall, Stig

Professor emeritus

stig.wall@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Walther, Susanne

Administratör, ekonomi

+46 90 786 56 32

+46 90 785 12 11

susanne.walther@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Wegerdt, Johannah

Samordnare (tjänstledig)

+46 727 14 66 24

johannah.wegerdt@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Weinehall, Lars

Professor/överläkare

+46 90 786 52 28

+46 90 785 29 31

lars.weinehall@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Westerlund, Anna

Projektassistent

+46 90 785 12 55

anna.westerlund@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Wilder-Smith, Annelies

Professor, gäst

+46 70 359 15 78

annelies.wilder-smith@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Voss, Maj-Lis

Doktorand

majlis_voss@yahoo.com

E-post


Zulu, Joseph Mumba

Doktorand

joseph.zulu@unza.zn

E-post


Åström, Birgitta

Administratör, utbildning

+46 90 786 52 31

+46 90 785 12 06

birgitta.astrom@epiph.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Öhman, Ann

Professor

+46 90 786 92 19

+46 90 785 26 13

ann.ohman@ucgs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync



Kontaktinformation

Institutionen för folkhälsa och klinisk medicin
Norrlands universitetssjukhus
901 87 Umeå 

Besöksadress
Norrlands universitetssjukhus, byggnad 9B

Tel:  090-785 29 31

Fax:  090-13 89 77

Kontaktformulär

Prefekt

Lars Weinehall
Epidemiologi och global hälsa
Tel: 090-785 29 31