Till umu.se

Personal

Här presenteras Institutionens anställda i personalkatalogen.

DocenterProfessorervid Medicinska fakulteten

Personal

Sortera på:   Namn  sorteringsordning   Befattning  sorteringsordning

Andersson, Martin

Forskare

+46 90 785 23 64

martin.andersson@envmed.umu.se

E-post


Backman, Helena

Doktorand

heaban01@student.umu.se

E-post


Bergdahl, Ingvar

Universitetslektor

+46 90 785 13 72

ingvar.bergdahl@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Bertilsson, Helen

Övrig/annan befattning

+46 90 785 24 55

helen.bertilsson@envmed.umu.se

E-post


Björ, Bodil

Forskare

+46 785 27 68

bodil.bjor@envmed.umu.se

E-post


Bråbäck, Lennart

Seniorkonsult

+46 73 072 92 75

lennart.braback@lvn.se

E-post


Burström, Lage

Forskare

+46 90 785 13 43

lage.burstrom@envmed.umu.se

E-post


Carlsen, Hanne Krage

Doktorand

hannekcarlsen@envmed.umu.se

E-post


Ebi, Kristie

Forskare


Ek Kahnlund, Karin

Doktorand

+46 733 70 77 99

karin.ek.kahnlund@envmed.umu.se

E-post


Eriksson, Kåre

Universitetslektor, adjungerad

+46 90 785 25 52

kare.eriksson@envmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Forsberg, Bertil

Professor

+46 90 785 27 51

bertil.forsberg@envmed.umu.se

E-post


Gasparrini, Antonio

Universitetslektor, gäst

Antonio.Gasparrini@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hagenbjörk-Gustafsson, Annika

Forskningsingenjör

+46 90 785 37 82

annika.hagenbjork@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hedman, Linnéa

Forskare

+46 920 28 44 84

linnea.hedman@nll.se

E-post


Jansson, Sven-Arne

Forskare

+46 90 785 17 53

Sven-Arne.Jansson@ki.se

E-post


Jonsson, Lennart

Forskningsingenjör

+46 90 785 32 36

lennart.jonsson@envmed.umu.se

E-post


Järvholm, Bengt

Professor/överläkare

+46 90 785 22 41

bengt.jarvholm@envmed.umu.se

E-post


Karlsson, Berndt

Universitetslektor, adjungerad

+46 90 785 24 74

bernt.karlsson@vll.se

E-post


Kling, Thomas

Administratör, ekonomi

+46 90 785 22 42

thomas.kling@envmed.umu.se

E-post


Krachler, Benno

Post doc

+46 90 785 50 00

benno.krachler@envmed.umu.se

E-post


Leffler, Per

Forskare

+46 70 686 82 30

per.leffler@envmed.umu.se

E-post


Liljelind, Ingrid

Forskare

+46 90 785 24 52

ingrid.liljelind@envmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindahl, Bernt

Överläkare

+46 90 785 27 73

bernt.lindahl@envmed.umu.se

E-post


Lowe, Adrian

Gästforskare


Lundström, Nils-Göran

Universitetslektor

+46 90 785 17 01

nils-goran.lundstrom@envmed.umu.se

E-post


Lundström, Ronnie

Professor, adjungerad

+46 90 785 40 23

+46 70 305 50 40

ronnie.lundstrom@envmed.umu.se

E-post


Modig, Lars

Forskare

+46 90 785 23 79

lars.modig@envmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nilsson, Tohr

Forskare

+46 90 785 35 54

tohr.nilsson@envmed.umu.se

E-post


Nilsson Sommar, Johan

Postdoktor

+46 90 785 34 53

johan.n.sommar@envmed.umu.se

E-post


Nordberg, Gunnar

Professor emeritus

+46 90 785 27 27

+46 70 669 75 09

gunnar.nordberg@envmed.umu.se

E-post


Nordin Johansson, Annika

Läkare

+46 90 785 24 60

annika.nordin.johansson@vll.se

E-post


Norlund, Sofia

Forskare

+46 90 785 33 67

sofia.norlund@envmed.umu.se

E-post


Olsson, David

Doktorand

+46 90 785 34 79

david.olsson@envmed.umu.se

E-post


Orru, Hans

Forskningsingenjör, förste

+46 785 50 00

orru@ut.ee

E-post


Oudin, Anna

Forskningsassistent, förste

+46 90 785 08 73

anna.oudin@envmed.umu.se

E-post


Oudin Åström, Daniel

Doktorand

+46 90 785 17 04

daniel.astrom@envmed.umu.se

E-post


Pettersson, Hans

Forskare

+46 90 785 69 27

hans.pettersson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Pettersson-Strömbäck, Anita

Forskningsassistent, förste

+46 90 785 27 27

+46 70 290 36 64

anita.p.stromback@envmed.umu.se

E-post


Raza, Wasif

Projektassistent

wara0003@student.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Reuterwall, Christina

Övrig/annan befattning

+46 70 660 49 94

christina.reuterwall@envmed.umu.se

E-post


Rocklöv, Joacim

Universitetslektor

+46 90 786 55 55

+46 90 785 12 95

joacim.rocklov@envmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Rönmark, Eva

Professor, adjungerad

+46 70 542 44 31

eva.ronmark@envmed.umu.se

E-post


Sandberg, Susanne

Dietist

+46 90 785 32 37

suesag76@student.umu.se

E-post


Sandström, Monica

Forskare

+46 70 591 68 83

monica.sandstrom@envmed.umu.se

E-post


Shirdel, Mariam

Doktorand

+46 90 785 27 55

mariam.shirdel@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Slunga-Järvholm, Lisbeth

Universitetslektor, adjungerad

+46 90 785 24 54

lisbeth.slunga@envmed.umu.se

E-post


Sonntag-Öström, Elisabet

Forskningsassistent

+46 90 785 43 97

elisabet.ostrom@envmed.umu.se

E-post


Stenlund, Therese

Universitetslektor

+46 90 786 91 38

+46 90 785 33 72

therese.stenlund@physiother.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Strinnholm, Åsa

Doktorand

asastm00@student.umu.se

E-post


Tornevi, Andreas

Doktorand

+46 90 785 38 97

andreas.tornevi@envmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Wahlgren, Chatrin

Forskningssköterska

+46 72 745 37 77

chatrin.wahlgren@envmed.umu.se

E-post


Wahlström, Jens

Forskare

+46 90 785 37 76

jens.wahlstrom@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Wennberg, Maria

Forskningsassistent, förste

+46 910 539 22

maria.wennberg@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Vicedo Cabrera, Ana Maria

Forskningsassistent, förste

Ana.Maria.Vicedo.Cabrera@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Wingfors, Håkan

Samordnare, projekt

hakan.wingfors@foi.se

E-post


Åström, Christofer

Doktorand

+46 90 785 08 74

christofer.astrom@envmed.umu.se

E-post



Kontaktinformation

Institutionen för folkhälsa och klinisk medicin
Norrlands universitetssjukhus
901 87 Umeå 

Besöksadress
Norrlands universitetssjukhus, byggnad 9B

Tel:  090-785 29 31

Fax:  090-13 89 77

Kontaktformulär

Prefekt

Lars Weinehall
Epidemiologi och global hälsa
Tel: 090-785 29 31