Till umu.se

Information

Dermatologi och venereologi betyder läran om huden och hudsjukdomar och om de sexuellt överförbara sjukdomar. Forskarna studerar hudens uppbyggnad och hur den fungerar för att bättre förstå hudsjukdomar. De studerar också olika hudsjukdomars förlopp och utbredning, och hur man kan förbättra behandling och ge stöd till drabbade personer. En viktig fråga är hur huden påverkas av olika slags yttre miljöfaktorer, till exempel inomhusmiljön.

Dermatologi och venereologi

Kontaktinformation

Besöksadress:

10, Hud- och STD-mottagningen, NUS, Umeå universitet

Tel:

+46 90 785 20 51

Fax:

+46 90 14 36 73

E-postadress:

karin.norberg@dermven.umu.se

Webbsida:

http://www.umu.se/phmed/dov

Personal

Sortera på:   Namn  sorteringsordning   Befattning  sorteringsordning

Boman, Jens

Läkare

jens.boman@dermven.umu.se

E-post


Bucharbajeva, Zinaida

Läkare

zinaida.bucharbajeva@vll.se

E-post


Carré, Helena

Läkare

+46 90 785 24 27

helena.carre@dermven.umu.se

E-post


Egelrud, Torbjörn

Professor emeritus

+46 90 785 20 50

torbjorn.egelrud@dermven.umu.se

E-post


Glas, Bo

Forskare

+46 90 785 20 64

bo.glas@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hajdarevic, Senada

Doktorand

+46 90 786 91 24

senada.hajdarevic@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hägg, David

Doktorand

dadhag04@student.umu.se

E-post


Lindström, Richard

Doktorand

+46 90 785 09 15

richard.lindstrom@dermven.umu.se

E-post


Norberg, Karin

Administratör, institution

+46 90 785 20 51

karin.norberg@dermven.umu.se

E-post


Nylander, Elisabet

Överläkare

+46 90 785 24 27

elisabet.nylander@dermven.umu.se

E-post


Schmitt-Egenolf, Marcus

Professor/överläkare

+46 90 785 28 75

marcus.schmitt-egenolf@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Shayesteh Afshar, Alexander

Doktorand

+46 90 785 20 78

alexander.shayesteh@dermven.umu.se

E-post


Stenberg, Berndt

Professor/överläkare

+46 90 785 20 57

+46 90 785 13 91

berndt.stenberg@dermven.umu.se

E-post


Zazo, Virginia

Gästlärare

virginia.zazo@vll.se

E-post



Sidansvarig: Karin Norberg
2009-11-20

Utskriftsversion